Aktualności

Aktualności

8 prostych sposobów oszczędzania wody

Trwająca w całym kraju fala upałów oraz brak opadów sprawia, że susza jest coraz bardziej odczuwalna. Brak wody, to poważny problem - zarówno dla nas, jak i otaczającego nas środowiska, którego jesteśmy częścią.
8 prostych sposobów oszczędzania wody

Co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć skutki braku wody?


Przede wszystkim ważne jest uświadomienie sobie, że nawet pojedyncze działania mają duże znaczenie. Warto używać wody w świadomy sposób i dbać o jej oszczędzanie. Wystarczy zmiana kilku drobnych nawyków.

 


Jak to zrobić? Podpowiadamy 8 sposobów, które każdy z nas może wdrożyć w życie już dzisiaj.

  1. Zbieraj deszczówkę – Deszczówka świetnie nadaje się do podlewania trawników i roślin. Możesz zbierać ją do specjalnie przygotowanych do tego celu zbiorników (które kupisz w sklepach ogrodniczych) lub wykorzystać to co już posiadasz, np. miski lub beczki. Jej szybki bezproduktywny odpływ może powodować zarówno powodzie jak i suszę, tymczasem możemy z niej korzystać, i to za darmo.

 

  1. Uszczelnij urządzenia sanitarne – Cieknące krany lub nieszczelne uszczelki mogą być przyczyną utraty wielu litrów wody miesięcznie. Nawet nieznaczne kapanie wody może stanowić duży problem, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Dlatego zadbaj o szczelność wszystkich instalacji w swoim domu.

 

  1. Wybierz prysznic, zamiast kąpieli – Biorąc prysznic, zużywamy ok. 2/3 wody mniej, niż w przypadku kąpieli w wannie. Wybierając prysznic, realnie przyczyniasz się do mniejszego zużycia wody w Twoim domu. Dodatkowo chłodny prysznic może być dobrym ukojeniem w trakcie trwających upałów. Pamiętaj – woda w kranie pochodzi najczęściej z zasobów wód podziemnych lub ma na nie wpływ. To są zasoby o ograniczonych objętościach. Wody może kiedyś po prostu zabraknąć.

 

  1. Zakręcaj wodę podczas mycia rąk i zębów – Czy wiesz, że zostawiając włączony kran podczas mycia zębów, możesz niepotrzebnie zużyć nawet kilkanaście litrów wody? Pamiętaj, aby zakręcać kran, kiedy szczotkujesz zęby lub mydlisz ręce.

 

  1. Korzystaj z urządzeń oszczędzających wodę – Większość nowoczesnych urządzeń, takich jak pralki i zmywarki posiadają tryb eco. Kupując sprzęt domowy, świadomie wybieraj urządzenia, które pomogą Ci w oszczędzaniu wody.

 

  1. Włączaj tylko pełną zmywarkę i pralkę – Wykorzystuj pojemność swoich urządzeń w 100%. Nie włączaj zmywarki z kilkoma talerzami lub pralki z dwiema parami spodni. Poczekaj, aż uzbierasz odpowiednią ilość rzeczy. To pozwoli Ci rzadziej włączać swoje urządzenia i realnie oszczędzać wodę.

 

  1. Używaj specjalnych nakładek na kran – Specjalne nakładki na kran (perlatory) pozwalają na zmniejszenie strumienia wody, co skutecznie przyczynia się do mniejszego jej zużycia. Możesz kupić je w dowolnym sklepie z wyposażeniem sanitarnym.

 

  1. Zainstaluj oszczędne spłuczki – Pomyśl o założeniu spłuczek z podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe. W ten sposób, w zależności od potrzeb możesz zużyć 3 lub 6 litrów wody.


Tych kilka prostych zasad pomaga codziennie oszczędzać wodę. Nawet jeśli powyższe zasady są Ci znane, to wiemy, że czasami ciężko o wszystkim pamiętać.

Może Ci się również wydawać, że jako jednostka masz niewielki wpływ na ograniczenie zużycia wody. Nic bardziej mylnego. To właśnie działania jednostek, składają się na globalne rezultaty. Dlatego warto zmieniać swoje nawyki oraz uczyć oszczędzania wody swoje dzieci. To nie jest działanie profilaktyczne, problem z zapewnieniem odpowiednich zasobów wodnych jest realny tu i teraz, więc liczy się każdy odpowiedzialny ruch.

Brak wody to globalny problem. Aktualnie tylko 1% zasobów wody to woda zdatna do picia, a według przewidywań do 2050 roku zasoby wody pitej znacząco zmaleją. Dlatego już dziś warto o tym pomyśleć i dbać o nasze wspólne środowisko.

Dodatkowym argumentem może być zmniejszenie rachunków za zużycie wody. Pamiętaj – mniejsza ilość wykorzystania wody, to realna oszczędność w Twoim budżecie domowym. Za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych płaci natomiast zarządca kanalizacji i nawet nie wiesz kiedy i w jakiej kwocie obciąży Ciebie tymi kosztami.

Jesteś zainteresowany naszą usługą?

Powiedz nam o swoich potrzebach, znajdziemy rozwiązanie, przedstawimy ofertę
napisz do nas lub zadzwoń +48 507 348 155