Aktualności

Aktualności

Poradnik Wodniaka cz. 1 - Jak zgodnie z prawem gospodarować wodami?

Wszelkie działania z zakresu gospodarowania wodami objęte są przepisami wynikającymi z funkcjonującej od początku 2018 r. ustawy Prawo Wodne (ustawa opublikowana dnia 20.07.2018 r.). Zgodnie z ustawą każde działanie, które ma lub może mieć wpływ na warunki gruntowo-wodne jest kwalifikowanie jako korzystanie z wód.
Poradnik Wodniaka cz. 1 - Jak zgodnie z prawem gospodarować wodami?

Gospodarowanie wodami

Wyróżniamy 3 rodzaje korzystania z wód: powszechne, zwykłe i szczególne korzystanie z wód. Dodatkową, czwartą grupą czynności związanych z gospodarowaniem wodami są tzw. usługi wodne. Mamy zatem 4 główne grupy działań związanych  gospodarką wodną. Jeśli ktoś planuje jakiekolwiek przedsięwzięcie, niezależnie czy mowa o budowie domu, osiedla, wału przeciwpowodziowego, czy elektrowni wodnej, powinien na wstępie postarać o określenie kwalifikacji planowanych przez siebie działań do jednej z 4 wskazanych wyżej grup.   
Zwykłe i powszechnie korzystanie z wód to takie działania, które (łącznie):

  1. Nie prowadzą do korzyści ekonomicznych korzystającego (nie wynikają z działalności gospodarczej)

  2. Służą funkcjonowaniu własnego gospodarstwa

  3. Nie generują wpływu na grunty przyległe

  4. Nie przekraczają ilości określonych w ustawie jako graniczne (takich jak pobór wód w ilościach nie większych niż średniorocznie 5m3/dobę).

Zwykłe i powszechne korzystanie z wód jest dostępne dla każdego i nie wymaga żadnych nadzwyczajnych zgód i pozwoleń. Każdy ma prawo korzystać z wody na własne cele, pod warunkiem dbania o jej dobry stan.
Inaczej jest kiedy nasze plany wykraczają poza wyżej opisane granice. Każde szczególne korzystanie z wód i każda usługa wodna wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Tak więc, odsyłając wprost do art.34 i art.35 ustawy Prawo Wodne możemy wymienić szereg działań, które będą wymagały uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Wskazując jedynie na te najbardziej popularne:
Szczególne Korzystanie (art. 34) :

  • Odwadnianie gruntów i upraw

  • Użytkowanie wód znajdujących się w stawach i rowach

  • Wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe

  • Wykonanie na nieruchomości o pow. Ponad 3500m2 robót lub obiektów trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej (70% powierzchni zabudowy)

  • wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu

  • Zapewnienie wody dla migracji

  • Nawadnianie wodami w ilości większej niż średniorocznie 5m3/dobę

Usługi wodne (art.35) :

  • pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych

  • piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód

  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi

  • korzystanie z wód do celów energetyki

  • odprowadzanie– wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej

  • trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów

    W kolejnej części poradnika szczegółowo omówimy czym są urządzenia wodne, oraz jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa z nich korzystać!

Jesteś zainteresowany naszą usługą?

Powiedz nam o swoich potrzebach, znajdziemy rozwiązanie, przedstawimy ofertę
napisz do nas lub zadzwoń +48 507 348 155